Jessica Polfjärd (M)

Jessica Polfjärd (M)

Europaparlamentariker

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2019-07-01
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2015-01-13 – 2017-10-03
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2019-07-02 – 2024-07-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2015-01-28 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-01-02 – 2013-09-25
    • Ordförande 2012-10-04 – 2013-01-01
    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2017-10-10 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-10
    • Ordförande 2013-10-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-26 – 2013-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 – 2019-06-17
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2018-10-10 – 2019-06-13
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-10
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2015-01-28 – 2018-10-02
    • Ersättare 2014-10-07 – 2015-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2015-02-06 – 2017-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-03-18 – 2019-06-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-19. Ledamot skatteutskottet 09-10 och 14-15, socialutskottet 10, näringsutskottet 10-13 och ordförande 12-13. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13 och 18-, ordförande 13-14 och vice ordförande 17-18. Ledamot EU-nämnden 19. Suppleant skatteutskottet 06-09, utbildningsutskottet 06-09, näringsutskottet 15- och finansutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-12 och 18-19, riksdagsstyrelsen 15-18, Utrikesnämnden 15-17 och krigsdelegationen 16-19. Gruppledare Moderaterna 15-17. Ledamot Europaparlamentet 19-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Sven-Åke Polfjärd och fil.mag. Zonta Polfjärd, f. Österberg.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En förnyad integrations- och migrationspolitik

Motion 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. M En förnyad integrations- och migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör kräva att alla EU:s länder deltar i och utökar sitt deltagande i FN:s kvotflyktingsystem, och riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:AU1 2015/16:AU2 2015/16:AU6 2015/16:AU7 2015/16:FiU1 2015/16:FiU3 2015/16:JuU20 2015/16:JuU7 2015/16:KrU1 2015/16:NU1 2015/16:SfU14 2015/16:SfU15 2015/16:SfU4 2015/16:SoU1 2015/16:SoU5 2015/16:UbU1 2015/16:UbU16 2016/17:CU15
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 47 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2015/16:3241 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 144 kB)

En modern kunskapsskola

Motion 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. M En modern kunskapsskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utöka den allmänna förskolan till att gälla från två års ålder i stället för dagens tre år och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:UbU1 2015/16:UbU11 2015/16:UbU12 2015/16:UbU14 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 29 avslag, 2 bifall,

Motion 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2015/16:3073 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 113 kB)

Säkerhet i en orolig omvärld

Motion 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Säkerhet i en orolig omvärld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en färdplan för svenskt Natomedlemskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2015/16:UU10 2015/16:UU8 2017/18:UU11 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2015/16:2174 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se