Jessica Rodén (S)

Jessica Rodén (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 267
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.roden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Prostitution som grund för utvisning från Sverige
Interpellationsdebatt 2022/23:35 av Jessica Rodén (S) 1 december 2022 Prostitution som grund för utvisning från Sverige
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. S Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: SfU 2022/23:SfU1

Motion 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2059 av Anders Ygeman m.fl. (S) (pdf, 107 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. S Utgiftsområde 8 Migration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 8 Migration enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta det påbörjade arbetet med

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 13
Utskottsberedning: SfU 2022/23:AU1 2022/23:AU6 2022/23:SfU4

Motion 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. (S) (docx, 87 kB) Motion 2022/23:2056 av Anders Ygeman m.fl. (S) (pdf, 116 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. S Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 8
Utskottsberedning: SfU 2022/23:SfU3

Motion 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2055 av Anders Ygeman m.fl. (S) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.