Jessica Rodén (S)

Jessica Rodén (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 267
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.roden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning
Debatt om förslag 2022/23:SfU1 19 december 2022 Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning
Stillbild från Interpellationsdebatt: Prostitution som grund för utvisning från Sverige
Interpellationsdebatt 2022/23:35 av Jessica Rodén (S) 1 december 2022 Prostitution som grund för utvisning från Sverige

Dokument:

Prostitution som grund för utvisning från Sverige

Interpellation 2022/23:35 av Jessica Rodén (S)

Interpellation 2022/23:35 Prostitution som grund för utvisning från Sverige av Jessica Rodén S till Statsrådet Paulina Brandberg L År 1999 blev Sverige det första landet i världen att förbjuda köp av sexuell tjänst utan att kriminalisera de personer som säljer sex. Utformningen av lagen utgick från att det som gör prostitution

Inlämnad: 2022-11-16 Svarsdatum: 2022-12-01 Besvarare: Statsrådet Paulina Brandberg (L)

Interpellation 2022/23:35 av Jessica Rodén (S) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Prostitution som grund för utvisning från Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.