Jessica Rosencrantz (M)

Jessica Rosencrantz (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 141
Titel Civilekonom.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Ordinarie 2010-10-19 – 2019-08-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2019-08-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-02-14
    • Suppleant 2012-03-19 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-19 och vice ordförande 14-19, 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19- samt ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen med inriktning nationalekonomi, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Begreppet kommunalt avfall

Skriftlig fråga 2021/22:1124 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2021/22:1124 Begreppet kommunalt avfall av Jessica Rosencrantz M till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S 1 augusti 2020 infördes begreppet kommunalt avfall i svensk lagstiftning. Det var en del av implementeringen av det reviderade avfallsdirektivet och gjordes av statistikskäl. Detta sas i förarbetena

Inlämnad: 2022-02-18 Svarsdatum: 2022-03-09 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1124 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 86 kB)

Skattebefrielse på biodrivmedel

Skriftlig fråga 2021/22:985 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2021/22:985 Skattebefrielse på biodrivmedel av Jessica Rosencrantz M till Finansminister Mikael Damberg S Under en längre tid har Sverige nyttjat en skattereduktion på energiskatt för höginblandade och rena biodrivmedel. Denna skattereduktion är viktig för att hålla ned priserna på dessa, vilket underlättar konkurrensen

Inlämnad: 2022-02-02 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:985 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 88 kB)

Tillståndsprocesser för laddstationer

Skriftlig fråga 2020/21:3502 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2020/21:3502 Tillståndsprocesser för laddstationer av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Anders Ygeman S I augusti 2020 beslutade regeringen om en satsning på totalt 150 miljoner för den svenska laddinfrastrukturen. Dessa stöd betalas ut för att öka antalet laddstolpar, vilket är välbehövligt i exempelvis Norrlands

Inlämnad: 2021-08-24 Svarsdatum: 2021-09-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3502 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.