Jessica Rosencrantz (M)

Jessica Rosencrantz (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 141
Titel Civilekonom.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Ordinarie 2010-10-19 – 2019-08-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2019-08-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-02-14
    • Suppleant 2012-03-19 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-19 och vice ordförande 14-19, 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19- samt ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen med inriktning nationalekonomi, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bilpooler

Skriftlig fråga 2016/17:1912 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2016/17:1912 Bilpooler av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Ett ökat bildelande i Sverige har potential att minska och effektivisera bilresandet. Det är en utveckling som är positiv för både miljön och samhällsplaneringen i stort och som även ligger väl i linje med den ökade delningsekonomi som

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1912 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 73 kB)

Arlanda som Nordens ledande flygplats

Skriftlig fråga 2016/17:1447 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2016/17:1447 Arlanda som Nordens ledande flygplats av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Anna Johansson S Infrastrukturminister Anna Johansson har nu presenterat de ledamöter som ska sitta i Arlandarådet för att utveckla flygplatsen. Det är i dag en hård konkurrens inom flygsektorn, där marginaler och möjligheten

Inlämnad: 2017-05-18 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1447 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 78 kB)

Bilpooler

Skriftlig fråga 2016/17:1411 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2016/17:1411 Bilpooler av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Anna Johansson S Ett ökat bildelande i Sverige har potential att minska och effektivisera bilresandet, vilket är positivt för både miljön och samhällsplaneringen i stort. Tyvärr lägger dagens regelverk hinder för en fortsatt positiv utveckling. Kommuner

Inlämnad: 2017-05-16 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1411 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.