Jessica Thunander (V)

Jessica Thunander (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Lärare (obehörig).
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Ållebergsgymnasiet, Falköping, slutår 92. Studier på juristlinjen, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Resesäljare, kundtjänst, stationsvärd, tågmästare, tågvärd, SJ 95-16. Lärare 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, regionala utvecklingsnämnden, Västra Götaland 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Skaraborg 15, ledamot och kassör 16 och ordförande 17- (delat ordförandeskap). Ersättare, styrelsen för Vänsterpartiet Falköping 15 och 19-, ledamot 16 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2021/22:TU19 20 juni 2022 Trafiksäkerhet
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 19 maj 2022 Frågestund
Stillbild från Debatt om förslag: Yrkestrafik och taxi
Debatt om förslag 2021/22:TU15 18 maj 2022 Yrkestrafik och taxi
Stillbild från Debatt om förslag: Sjöfartsfrågor
Debatt om förslag 2021/22:TU12 20 april 2022 Sjöfartsfrågor

Dokument:

Trafikverkets framförhållning gällande tåglägen

Skriftlig fråga 2021/22:1680 av Jessica Thunander (V)

Fråga 2021/22:1680 Trafikverkets framförhållning gällande tåglägen av Jessica Thunander V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen säger sig ha som mål att Sverige ska bli fossilfritt till 2045. Utsläppen från transporter ska minska med 70 procent till 2030 jämfört med 2010Redan nu kan vi konstatera att beslutade

Inlämnad: 2022-06-03 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1680 av Jessica Thunander (V) (pdf, 90 kB)

Bredband och telefoni i hela landet

Skriftlig fråga 2021/22:148 av Jessica Thunander (V)

Fråga 2021/22:148 Bredband och telefoni i hela landet av Jessica Thunander V till Statsrådet Anders Ygeman S Under pandemin har det blivit än mer uppenbart att en god bredbandsuppkoppling och telefontäckning är grundläggande behov för människor i hela Sverige. Grupper av arbetstagare hade förmånen att kunna arbeta hemifrån om

Inlämnad: 2021-10-14 Svarsdatum: 2021-10-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:148 av Jessica Thunander (V) (pdf, 85 kB)

Kontakter med Tyskland angående tågfärjor

Skriftlig fråga 2021/22:112 av Jessica Thunander (V)

Fråga 2021/22:112 Kontakter med Tyskland angående tågfärjor av Jessica Thunander V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I januari 2021 redovisades Trafikverkets uppdrag att utreda betydelsen av tågfärjor mellan Trelleborg och Rostock. Rapporten visade att dessa är grundläggande för ett stabilt transportsystem med

Inlämnad: 2021-10-11 Svarsdatum: 2021-10-20 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:112 av Jessica Thunander (V) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.