Jessica Thunander (V)

Jessica Thunander (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 305
Titel Lärare (obehörig).
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.thunander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Ållebergsgymnasiet, Falköping, slutår 92. Studier på juristlinjen, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Resesäljare, kundtjänst, stationsvärd, tågmästare, tågvärd, SJ 95-16. Lärare 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, regionala utvecklingsnämnden, Västra Götaland 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Skaraborg 15, ledamot och kassör 16 och ordförande 17- (delat ordförandeskap). Ersättare, styrelsen för Vänsterpartiet Falköping 15 och 19-, ledamot 16 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 10 juni 2021 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:577 av Jessica Thunander (V) 6 april 2021 Färdtjänst och funktionsrätt
Debatt om förslag 2020/21:TU8 24 mars 2021 Kollektivtrafikfrågor
Debatt om förslag 2020/21:TU7 24 mars 2021 Sjöfartsfrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter

Motion 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med ett förslag om höjd åldersgräns vid framförande av vattenskoter till


Utskottsberedning: 2020/21:TU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4066 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2020/21:185 Hållbarhetskriterier - genomförande av det omarbetade förnybartdirektivet

Motion 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:185 Hållbarhetskriterier genomförande av det omarbetade förnybartdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att skyndsamt återkomma med förslag


Utskottsberedning: 2020/21:MJU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4065 av Elin Segerlind m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur - hållbara investeringar i hela Sverige

Motion 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur hållbara investeringar i hela Sverige 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Bakgrund 4 Utgångspunkter för infrastrukturen 4.1 Våra klimatmål måste vara styrande


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 18 avslag, 3 bifall,

Motion 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 113 kB) Motion 2020/21:4037 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 221 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se