Jessica Thunander (V)

Jessica Thunander (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 305
Titel Lärare (obehörig).
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.thunander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Ållebergsgymnasiet, Falköping, slutår 92. Studier på juristlinjen, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Resesäljare, kundtjänst, stationsvärd, tågmästare, tågvärd, SJ 95-16. Lärare 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, regionala utvecklingsnämnden, Västra Götaland 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Skaraborg 15, ledamot och kassör 16 och ordförande 17- (delat ordförandeskap). Ersättare, styrelsen för Vänsterpartiet Falköping 15 och 19-, ledamot 16 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:577 av Jessica Thunander (V) 6 april 2021 Färdtjänst och funktionsrätt
Interpellationsdebatt 2020/21:179 av Jessica Thunander (V) 11 december 2020 Transporteffektivitet och klimatmålet 2030
Interpellationsdebatt 2020/21:82 av Jessica Thunander (V) 1 december 2020 Miljömålen och infrastrukturplaneringen
Interpellationsdebatt 2019/20:310 av Jessica Thunander (V) 3 mars 2020 Kollektivtrafik och ökad jämlikhet

Dokument:

Det tillfälliga sjöfartsstödet

Skriftlig fråga 2019/20:1373 av Jessica Thunander (V)

Fråga 2019/20:1373 Det tillfälliga sjöfartsstödet av Jessica Thunander V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sverige hade under många år en minskande handelsflotta under svensk flagg. Med hjälp av ett aktivt arbete för att öka antalet inflaggade fartyg har denna trend glädjande nog vänt, och fler fartyg är under

Inlämnad: 2020-05-18 Svarsdatum: 2020-05-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1373 av Jessica Thunander (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2019/20:114 Strategisk exportkontroll 2019 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:114 Strategisk exportkontroll 2019 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Den nya lagen om svensk vapenexport


Utskottsberedning: 2019/20:UU11
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 122 kB)

Upphandling av Gotlandstrafiken

Skriftlig fråga 2019/20:1228 av Jessica Thunander (V)

Fråga 2019/20:1228 Upphandling av Gotlandstrafiken av Jessica Thunander V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Förstudien om upphandling av Gotlands färjetrafik presenterades för en dryg månad sedan. Den lämnar mycket att önska, både när det gäller synen på vad färjetrafiken är och betyder för Gotland och för övriga

Inlämnad: 2020-04-21 Svarsdatum: 2020-04-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1228 av Jessica Thunander (V) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.