Jessica Wetterling (V)

Jessica Wetterling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 338
Titel Stödassistent.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.wetterling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-.
  • Utbildning

    Aranäsgymnasiet, Kungsbacka, slutår 06.
  • Anställningar

    Stödassistent, Mölndals kommun 06-17. Ombudsman, Vänsterpartiet Göteborg 17-18. Stödassistent, Mölndals kommun 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mölndal 14-18. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 15-18. Regionfullmäktig, Västra Götaland 14-18. Ledamot, Västra Götalandsregionens kommitté för mänskliga rättigheter 15-18. Styrelseledamot, Västtrafik AB 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KU35 11 maj 2022 Riksdagens arbetsformer
Debatt om förslag 2021/22:KU16 6 april 2022 Utlandsspioneri
Frågestund 24 mars 2022 Frågestund
Debatt om förslag 2021/22:KU32 23 mars 2022 Minoritetsfrågor

Dokument:

Hot mot journalister

Skriftlig fråga 2018/19:228 av Jessica Wetterling (V)

Fråga 2018/19:228 Hot mot journalister av Jessica Wetterling V till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Enligt rapporten Journalisternas trygghetsundersökning Journalisters utsatthet under 2016 från Göteborgs universitet hade 26 procent av journalisterna under 2016 utsatts för våld, hot eller trakasserier.

Inlämnad: 2019-02-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:228 av Jessica Wetterling (V) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.