Jessica Wetterling (V)

Jessica Wetterling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 338
Titel Stödassistent.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.wetterling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-.
  • Utbildning

    Aranäsgymnasiet, Kungsbacka, slutår 06.
  • Anställningar

    Stödassistent, Mölndals kommun 06-17. Ombudsman, Vänsterpartiet Göteborg 17-18. Stödassistent, Mölndals kommun 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mölndal 14-18. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 15-18. Regionfullmäktig, Västra Götaland 14-18. Ledamot, Västra Götalandsregionens kommitté för mänskliga rättigheter 15-18. Styrelseledamot, Västtrafik AB 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:KU12 10 juni 2020 Valfrågor
Debatt om förslag 2019/20:SoU8 29 april 2020 Stöd till personer med funktionsnedsättning
Debatt om förslag 2019/20:JuU41 29 april 2020 Inget grundavdrag vid bestämmande av brottsskadeersättning
Debatt om förslag 2019/20:JuU29 29 april 2020 Våldsbrott och brottsoffer

Stoppa sexköp och människohandel

Motion 2020/21:395 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:395 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Stoppa sexköp och människohandel 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Ta bort böter ur straffskalan vid sexköp 5Inför tydlig målsägandestatus vid sexköpsbrott 6Obligatorisk undervisning för sexköpsdömda

2020-09-24

Motion 2020/21:395 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 109 kB) Motion 2020/21:395 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 131 kB)

Utred internationella adoptioner

Motion 2020/21:393 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:393 av Jon Thorbjörnson m.fl. V Utred internationella adoptioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör utredas om det finns behov av att skärpa tillsynen av de svenska adoptionsorganisationerna och tillkännager detta för regeringen.

2020-09-24

Motion 2020/21:393 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2020/21:393 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Ett Sverige fritt från rasism

Motion 2020/21:387 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:387 av Christina Höj Larsen m.fl. V Ett Sverige fritt från rasism Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 2.1 Vänsterpartiets antirasism 3 Olika former av rasism 3.1 Antisemitism 3.2 Antiziganism 3.3 Afrofobi 3.4 Islamofobi 4 Åtgärder mot rasism 4.1 Regeringen

2020-09-24

Motion 2020/21:387 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 116 kB) Motion 2020/21:387 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 146 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se