Jessica Wetterling (V)

Jessica Wetterling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 338
Titel Stödassistent.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.wetterling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-. Ledamot Valprövningsnämnden 19-.
  • Utbildning

    Aranäsgymnasiet, Kungsbacka, slutår 06.
  • Anställningar

    Stödassistent, Mölndals kommun 06-17. Ombudsman, Vänsterpartiet Göteborg 17-18. Stödassistent, Mölndals kommun 18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mölndal 14-18. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 15-18. Regionfullmäktig, Västra Götaland 14-18. Ledamot, Västra Götalandsregionens kommitté för mänskliga rättigheter 15-18. Styrelseledamot, Västtrafik AB 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:5 Behandling av känsliga personuppgifter i testverksamhet enligt utlänningsdatalagen

Motion 2020/21:399 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:399 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:5 Behandling av känsliga personuppgifter i testverksamhet enligt utlänningsdatalagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:5 Behandling av känsliga personuppgifter i testverksamhet enligt utlänningsdatalagen.

2020-09-24

Motion 2020/21:399 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:399 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Konsumenträtt

Motion 2020/21:397 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:397 av Jon Thorbjörnson m.fl. V Konsumenträtt 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Konsumenträtt i coronatider 5Alla konsumenter ska ha rätt till god konsumentvägledning 5.1Förebyggande arbete och rätt kompetens för konsumentvägledare

2020-09-24

Motion 2020/21:397 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 102 kB) Motion 2020/21:397 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 124 kB)

En demokratisk och trygg skola

Motion 2020/21:396 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:396 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En demokratisk och trygg skola 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Skolans roll under nationella kriser 5Barn som far illa 6Likabehandling 6.1Sexuella trakasserier 6.2Afrofobi 6.3Ansvaret för diskriminering i skolan 7Elevdemokrati

2020-09-24

Motion 2020/21:396 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 103 kB) Motion 2020/21:396 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 118 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se