Jessika Roswall (M)

Jessika Roswall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 57
Titel Advokat.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessika.roswall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Domarnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare 2020-09-29 –
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Ledamot 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-12-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-12-19 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-02-21 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Andre vice ordförande 2019-12-13 –
    • Ledamot 2019-06-17 – 2019-12-12
    • Suppleant 2019-02-14 – 2019-06-17
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-24
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2015-01-01 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 10-11, civilutskottet 11-17, EU-nämnden 18-19, finansutskottet 18-19 och trafikutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 14-18, EU-nämnden 14- och skatteutskottet 18-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 14-, Domarnämnden 15- riksdagens valberedning 18-, riksdagsstyrelsen 18- och krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Advokaten Anders Roswall och läraren Titti Roswall, f. Liljestrand.
  • Utbildning

    Gymnasiskola, Avesta, slutår 91. Historia, Stockholms universitet 95-97. Jur.kand., Uppsala universitet 02.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, Stockholm 94-95. Sekreterare, advokatfirman Arnstedt, Holmberg & Wiberg, Stockholm 96-99. Jurist/advokat, advokatfirman Wigert & Placht AB 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 15-17. Ledamot, Överklagandenämnden för nämndemannauppdrag 15-18. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Uppsala län 16-. Ledamot, parlamentariska referensgruppen för 2014 års demokratiutredning. Ledamot, Integritetskommittén 16-17. Ledamot, Insynsrådet för Myndigheten för arbetsmiljökunskap 18-19. Ledamot, Riksbankskommittén 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 02-18, ordförande 06-10 och 2:e vice ordförande 14-18. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 01-06. Ersättare, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, Regionförbundet Uppsala län 07-10. Ersättare, Uppsala läns landsting 09-10. Ersättare, Enköpings hyresbostäder 03-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Citymoderaterna i Uppsala 98-00, ordförande 00-01. Ordförande, Enköpingsmoderaterna 03-05, ledamot 03-16 och sekreterare 07-. Ledamot, Enacom 08-12. Ledamot, Brottsofferjouren Enköping 15-. Ledamot, Länsförbundsstyrelsen Moderaterna i Uppsala län 06- och ordförande 14-19.
  • Bostadsort

    Enköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Unga brottsoffer

Motion 2011/12:Ju293 av Jessika Vilhelmsson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju293 av Jessika Vilhelmsson M Unga brottsoffer M0675 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att se över möjligheten att uppmuntra socialtjänsten att finnas närvarande på polisstationer för


Utskottsberedning: 2011/12:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ju293 av Jessika Vilhelmsson (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:Ju293 av Jessika Vilhelmsson (M) (pdf, 129 kB)

Bristande rättssäkerhet för barn som utsatts för övergrepp

Motion 2011/12:Ju296 av Jessika Vilhelmsson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju296 av Jessika Vilhelmsson M Bristande rättssäkerhet för barn som utsatts för övergrepp M0539 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av rättssäkerhet för barn. Motivering Barn som utsätts för våld i hemmet


Utskottsberedning: 2011/12:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ju296 av Jessika Vilhelmsson (M) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:Ju296 av Jessika Vilhelmsson (M) (pdf, 125 kB)

Stöd till brottsoffer

Motion 2011/12:Ju295 av Jessika Vilhelmsson och Staffan Anger (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju295 av Jessika Vilhelmsson och Staffan Anger M Stöd till brottsoffer M0669 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att målsägande alltid ska få information om att de har rätt att få ta del av sin egen förundersökning,


Utskottsberedning: 2011/12:JuU14 2011/12:JuU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:Ju295 av Jessika Vilhelmsson och Staffan Anger (M) (doc, 53 kB) Motion 2011/12:Ju295 av Jessika Vilhelmsson och Staffan Anger (M) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.