Jim Svensk Larm (S)

Jim Svensk Larm (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 76
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jim.svensk.larm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Patrik Lundqvist
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-11-01 – 2023-10-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-08 – 2023-10-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Ett jämställt och tryggt arbetsliv
Interpellationsdebatt 2022/23:56 av Sofia Amloh (S) 6 december 2022 Ett jämställt och tryggt arbetsliv
Stillbild från Interpellationsdebatt: Arbetsförmedlingens lokala närvaro
Interpellationsdebatt 2022/23:19 av Serkan Köse (S) 6 december 2022 Arbetsförmedlingens lokala närvaro
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund

Dokument:

Regeringens ansvar för vänthallar

Skriftlig fråga 2022/23:96 av Jim Svensk Larm (S)

Fråga 2022/23:96 Regeringens ansvar för vänthallar av Jim Svensk Larm S till Statsrådet Andreas Carlson KD För att få fler att åka med kollektivtrafiken finns det flera saker vi behöver göra. En av sakerna vi behöver säkerställa är trygga stationer där resenärer kan vänta och söka skydd från vädret i den bitande vinterkylan.

Inlämnad: 2022-11-30 Svarsdatum: 2022-12-07 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2022/23:96 av Jim Svensk Larm (S) (pdf, 89 kB)

Ett jämställt och tryggt arbetsliv

Interpellation 2022/23:56 av Sofia Amloh (S)

Interpellation 2022/23:56 Ett jämställt och tryggt arbetsliv av Sofia Amloh S till Statsrådet Paulina Brandberg L För att nå ett fullt ut jämställt samhälle krävs att de ekonomiska klyftorna i samhället sluts och att alla människor har ett jobb eller en meningsfull sysselsättning att gå till. Resultatet av dagens ojämställda

Inlämnad: 2022-11-25 Svarsdatum: 2022-12-06 Besvarare: Statsrådet Paulina Brandberg (L)

Interpellation 2022/23:56 av Sofia Amloh (S) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ett jämställt och tryggt arbetsliv

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2022/23:2053 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2053 av Teresa Carvalho m.fl. S Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2022/23:AU1 2022/23:AU6 2022/23:AU7

Motion 2022/23:2053 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:2053 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.