Jimmy Loord (KD)

Jimmy Loord (KD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-19. Ledamot utbildningsutskottet 18-19. Suppleant kulturutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 mars 2019 Frågestund
Statsministerns frågestund 14 mars 2019 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2018/19:UbU15 13 mars 2019 Studiestöd
Debatt om förslag 2018/19:UbU7 13 mars 2019 Förskolan

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2018/19:2996 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2996 av Hans Eklind m.fl. KD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett seniorvänligt samhälle där alla kan åldras i trygghet och värdighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2018/19:SfU2 2018/19:SfU22 2018/19:SfU3 2018/19:SkU10 2018/19:UbU15
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 8 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2996 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:2996 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 121 kB)

Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning

Motion 2018/19:2995 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2995 av Hans Eklind m.fl. KD Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utformningen av socialförsäkringssystemet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:AU2 2018/19:SfU1 2018/19:SfU13 2018/19:SfU20 2018/19:SoU1 2018/19:SoU8 2018/19:UbU14
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 17 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2995 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:2995 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 137 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2768 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2768 av Hans Eklind m.fl. KD Utgiftsområde 8 Migration Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Tabeller 1 Inledning 1.1 Kristdemokraternas utgångspunkter 2 Asylprocessen och mottagandet 2.1 Asylprogram obligatorisk sfi och samhällsorientering 2.2 Korrekta beslutsunderlag


Utskottsberedning: 2018/19:CU7 2018/19:JuU10 2018/19:KU1 2018/19:KU27 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SfU18 2018/19:SfU19 2018/19:SfU4 2018/19:SoU1
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): 34 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2768 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 101 kB) Motion 2018/19:2768 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se