Jimmy Loord (KD)

Jimmy Loord (KD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-19. Ledamot utbildningsutskottet 18-19. Suppleant kulturutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 mars 2019 Frågestund
Statsministerns frågestund 14 mars 2019 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2018/19:UbU15 13 mars 2019 Studiestöd
Debatt om förslag 2018/19:UbU7 13 mars 2019 Förskolan

Regeringens utbildningspolitik och Europakonventionen

Interpellation 2018/19:9 av Jimmy Loord (KD)

Interpellation 2018/19:9 Regeringens utbildningspolitik och Europakonventionen av Jimmy Loord KD till Utbildningsminister Anna Ekström S I Sverige finns omkring 4 000 fristående förskolor och skolor, varav drygt 1 200 är grundskolor eller gymnasier. Av dessa har ett sjuttiotal konfessionell inriktning. Att ett litet antal

Inlämnad: 2019-01-24 Svarsdatum: 2019-02-05 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:9 av Jimmy Loord (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens utbildningspolitik och Europakonventionen

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2018/19:2893 av Jimmy Loord m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2893 av Jimmy Loord m.fl. KD Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Tabeller 1 Inledning och idépolitisk utgångspunkt 2 Kvalitetssäkra skolans metoder 2.1 Inför evidensbaserade antimobbningsprogram 2.2 Vidga Skolinspektionens


Utskottsberedning: 2018/19:AU10 2018/19:SfU20 2018/19:SoU1 2018/19:UbU1 2018/19:UbU10 2018/19:UbU12 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UbU7 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (55 yrkanden): 51 avslag, 4 bifall,

Motion 2018/19:2893 av Jimmy Loord m.fl. (KD) (docx, 275 kB) Motion 2018/19:2893 av Jimmy Loord m.fl. (KD) (pdf, 369 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2886 av Jimmy Loord m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2886 av Jimmy Loord m.fl. KD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa fribeloppet och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:UbU15 2018/19:UbU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2886 av Jimmy Loord m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2886 av Jimmy Loord m.fl. (KD) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se