Jimmy Loord (KD)

Jimmy Loord (KD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-19. Ledamot utbildningsutskottet 18-19. Suppleant kulturutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Regeringens utbildningspolitik och Europakonventionen

Interpellation 2018/19:9 av Jimmy Loord (KD)

Interpellation 2018/19:9 Regeringens utbildningspolitik och Europakonventionen av Jimmy Loord KD till Utbildningsminister Anna Ekström S I Sverige finns omkring 4 000 fristående förskolor och skolor, varav drygt 1 200 är grundskolor eller gymnasier. Av dessa har ett sjuttiotal konfessionell inriktning. Att ett litet antal

Inlämnad: 2019-01-24 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:9 av Jimmy Loord (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens utbildningspolitik och Europakonventionen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.