Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:378 av Jimmy Ståhl (SD) 9 februari 2021 Främjande av närsjöfarten
Interpellationsdebatt 2020/21:377 av Jimmy Ståhl (SD) 9 februari 2021 Nollvisionen och oskyddade trafikanter
Interpellationsdebatt 2020/21:366 av David Josefsson (M) 9 februari 2021 Riksintressen och planerade stambanan mellan Göteborg och Borås
Interpellationsdebatt 2020/21:370 av Jan Ericson (M) 9 februari 2021 Planering av järnvägen mellan Göteborg och Borås

med anledning av skr. 2020/21:86 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets drift och underhåll av järnvägar

Motion 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. SD med anledning av skr. 2020/21:86 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets drift och underhåll av järnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i uppdrag att säkerställa kompetensen inom


Utskottsberedning: 2020/21:TU15

Motion 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Främjande av närsjöfarten

Interpellation 2020/21:378 av Jimmy Ståhl (SD)

Interpellation 2020/21:378 Främjande av närsjöfarten av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Närmare 90 procent av alla varor färdas sjövägen till och från Sverige. Historiskt sett har sjöfarten varit viktig för att flytta gods inom landet och var under stora delar av 1900-talet det dominerande trafikslaget.

Inlämnad: 2021-01-27 Svarsdatum: 2021-02-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:378 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Främjande av närsjöfarten

Nollvisionen och oskyddade trafikanter

Interpellation 2020/21:377 av Jimmy Ståhl (SD)

Interpellation 2020/21:377 Nollvisionen och oskyddade trafikanter av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sverige ligger långt fram vad gäller trafiksäkerhet, och arbetet med att minska antalet döda och svårt skadade i trafiken är ständigt pågående. Om man går in på Transportstyrelsens hemsida och

Inlämnad: 2021-01-27 Svarsdatum: 2021-02-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:377 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nollvisionen och oskyddade trafikanter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se