Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Koldioxidnormer för tyngre fordon

Skriftlig fråga 2021/22:1611 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2021/22:1611 Koldioxidnormer för tyngre fordon av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S EU-kommissionen har haft överläggningar inför de tänkta förändringarna av koldioxidnormerna för tunga fordon inom EU. I dessa överläggningar kunde utläsas att EU överväger att, i sitt kommande förslag till

Inlämnad: 2022-05-19 Svarsdatum: 2022-06-01 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1611 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 85 kB)

Underhåll av vägar och järnvägar

Skriftlig fråga 2021/22:1566 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2021/22:1566 Underhåll av vägar och järnvägar av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I en aktuell tidningsartikel uttalade Industrirådet en oro för nedbrytningen av vägar och järnvägar. Det är en oro som jag delar. Underhållet har länge varit eftersatt. Ansvaret för detta faller tungt på denna

Inlämnad: 2022-05-11 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1566 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 87 kB)

Isbrytare

Skriftlig fråga 2021/22:1565 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2021/22:1565 Isbrytare av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Tillgänglighet är det övergripande målet för transport- och infrastrukturpolitiken, och att trafikslagen ska behandlas lika är en bärande princip. Sverige och Finland står med var sin föråldrad isbrytarflotta, vilket föranledde utvecklingsprojektet

Inlämnad: 2022-05-11 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1565 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.