Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU18 19 juni 2018 Infrastrukturfrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU19 12 juni 2018 En möjlighet till körkortslån
Debatt om förslag 2017/18:TU17 12 juni 2018 Taxifrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU16 29 maj 2018 Sjöfartsfrågor

Bredbandsutbyggnad i hela landet

Skriftlig fråga 2020/21:1452 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:1452 Bredbandsutbyggnad i hela landet av Jimmy Ståhl SD till Statsrådet Anders Ygeman S Under pandemin arbetar och studerar många svenskar på distans. De är beroende av snabbt bredband för att klara sina uppgifter. Industrin efterfrågar också ett stabilt och robust bredband för att säkerställa sina processer.

Inlämnad: 2021-01-25 Svarsdatum: 2021-02-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1452 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 89 kB)

Lagring av överskottsel

Skriftlig fråga 2020/21:1431 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:1431 Lagring av överskottsel av Jimmy Ståhl SD till Statsrådet Anders Ygeman S På kontinenten används vätgas i allt större utsträckning som drivmedel för såväl tåg som lastbilar, bussar och personbilar. Också flyget har visat ett ökat intresse för att nyttja vätgas för längre elektrifierade flygningar. Vätgasen

Inlämnad: 2021-01-22 Svarsdatum: 2021-02-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1431 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 90 kB)

Järnvägsövergångar som tar liv

Skriftlig fråga 2020/21:1326 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:1326 Järnvägsövergångar som tar liv av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Nyheterna har rapporterat om en tragisk skoterolycka med dödlig utgång, där en skoter skulle passera en obevakad järnvägsövergång i Medelpad. Två tonårsflickor avled och två personer överlevde, med endast lindriga

Inlämnad: 2021-01-18 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1326 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se