Joakim Järrebring (S)

Joakim Järrebring (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 302
Titel Facklig ombudsman.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.jarrebring[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Behandlingsassistenten Lars Järrebring och egenföretagaren Berit Hagström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 95.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Mathuset i Falun AB 91-97. Gjutare, Fix AB 97-05. Ombudsman, Vision 05-. Kommunalråd, Alingsås kommun 12-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 10-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Alingsås 06-10, vice ordförande 12-14 och 17-18 och ordförande 15-16. Vice ordförande socialnämnden, Alingsås 10-12. Ersättare, stadsdelsnämnden Frölunda 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, Bolagsstyrelsen, Fix AB 99-03 och ledamot 03-05. Ordförande, Skol- och ungdomskommittén, IF Metall 01-02. Ersättare, Metalls Socialdemokratiska förening i Göteborg 98-03. Ordförande, Fix Verkstadsklubb, IF Metall 99-05. Ersättare, koncernstyrelsen, Assa Abloy AB 03-05. Ordförande, Göteborgs SSU-distrikt 03-05. Ordförande, Föreningen Sambruk 13-15. Ledamot, Arbetarekommunens styrelse, Alingsås 06-18 och ersättare 18-19. Ersättare, Digitaliseringsberedningen SKL 15-18. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Göteborgsområdet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 25 maj 2023 Frågestund
Stillbild från Debatt om förslag: Övergripande miljöfrågor
Debatt om förslag 2022/23:MJU13 10 maj 2023 Övergripande miljöfrågor
Stillbild från Interpellationsdebatt: Vattenkraften och Sveriges elsystem
Interpellationsdebatt 2022/23:285 av Joakim Järrebring (S) 11 april 2023 Vattenkraften och Sveriges elsystem
Stillbild från Interpellationsdebatt: Finansiering av nödvändig kalkning
Interpellationsdebatt 2022/23:284 av Joakim Järrebring (S) 11 april 2023 Finansiering av nödvändig kalkning
Stillbild från Debatt om förslag: Vattenvård
Debatt om förslag 2022/23:MJU7 9 mars 2023 Vattenvård
Stillbild från Interpellationsdebatt: Miljömålet om frisk luft
Interpellationsdebatt 2022/23:212 av Joakim Järrebring (S) 7 mars 2023 Miljömålet om frisk luft

Dokument:

Vattenkraften och Sveriges elsystem

Interpellation 2022/23:285 av Joakim Järrebring (S)

Interpellation 2022/23:285 Vattenkraften och Sveriges elsystem av Joakim Järrebring S till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Den 12 januari beslutade regeringen att flytta fram tidpunkten för ansökan om prövning för moderna miljötillstånd med ett år för samtliga prövningsgrupper. Statsrådet har i tidigare interpellationssvar

Inlämnad: 2023-03-22 Svarsdatum: 2023-04-11 Besvarare: Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Interpellation 2022/23:285 av Joakim Järrebring (S) (pdf, 96 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vattenkraften och Sveriges elsystem

Finansiering av nödvändig kalkning

Interpellation 2022/23:284 av Joakim Järrebring (S)

Interpellation 2022/23:284 Finansiering av nödvändig kalkning av Joakim Järrebring S till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Länsstyrelsen i Västra Götaland larmar om att prisökningarna på kalk riskerar försurning av svenska sjöar. TV4-nyheterna rapporterar att minst nio län larmar om att anslagen inte räcker. Kalkning

Inlämnad: 2023-03-22 Svarsdatum: 2023-04-11 Besvarare: Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Interpellation 2022/23:284 av Joakim Järrebring (S) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Finansiering av nödvändig kalkning

Miljömålsberedningen

Skriftlig fråga 2022/23:396 av Joakim Järrebring (S)

Fråga 2022/23:396 Miljömålsberedningen av Joakim Järrebring S till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Vid årsskiftet löpte mandaten för tidigare ledamöter i Miljömålsberedningen ut. Samtidigt har Miljömålsberedningen nyligen fått ett nytt uppdrag från regeringen. Jag vill därför fråga statsrådet Romina Pourmokhtari: När avser statsrådet att regeringen ska utse nya ledamöter i Miljömålsberedningen

Inlämnad: 2023-02-24 Svarsdatum: 2023-03-15 Besvarare: Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Skriftlig fråga 2022/23:396 av Joakim Järrebring (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.