Joakim Järrebring (S)

Joakim Järrebring (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 337
Titel Facklig ombudsman.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.jarrebring[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Behandlingsassistenten Lars Järrebring och egenföretagaren Berit Hagström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 95.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Mathuset i Falun AB 91-97. Gjutare, Fix AB 97-05. Ombudsman, Vision 05-. Kommunalråd, Alingsås kommun 12-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 10-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Alingsås 06-10, vice ordförande 12-14 och 17-18 och ordförande 15-16. Vice ordförande socialnämnden, Alingsås 10-12. Ersättare, stadsdelsnämnden Frölunda 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, Bolagsstyrelsen, Fix AB 99-03 och ledamot 03-05. Ordförande, Skol- och ungdomskommittén, IF Metall 01-02. Ersättare, Metalls Socialdemokratiska förening i Göteborg 98-03. Ordförande, Fix Verkstadsklubb, IF Metall 99-05. Ersättare, koncernstyrelsen, Assa Abloy AB 03-05. Ordförande, Göteborgs SSU-distrikt 03-05. Ordförande, Föreningen Sambruk 13-15. Ledamot, Arbetarekommunens styrelse, Alingsås 06-18 och ersättare 18-19. Ersättare, Digitaliseringsberedningen SKL 15-18. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Göteborgsområdet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 13 februari 2020 Frågestund
Frågestund 12 september 2019 Frågestund
Frågestund 7 mars 2019 Frågestund

Rätt till ledighet för politiska uppdrag

Motion 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. S Rätt till ledighet för politiska uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utöka rätten till ledighet för politiska uppdrag i kommunallagen till att även omfatta universitets- och högskolestudier


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ändra villkoren för sjukpenningen

Motion 2020/21:2385 av Kenneth G Forslund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2385 av Kenneth G Forslund m.fl. S Ändra villkoren för sjukpenningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hela systemet för sjukpenning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Villkoren på den som är sjuk och ansöker


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:2385 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2385 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ny maktutredning

Motion 2020/21:2415 av Aylin Fazelian m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2415 av Aylin Fazelian m.fl. S Ny maktutredning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga behovet av en ny maktutredning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är snart 30 år sedan det gjordes en maktutredning och den


Utskottsberedning: KU

Motion 2020/21:2415 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2415 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se