Joakim Sandell (S)

Joakim Sandell (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 220
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.sandell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Muraren Bengt-Göran Sandell och kronoinspektören Ingerd Sandell, f. Eklundh.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Katedralskolan, Växjö, slutår 94. Enstaka kurser, Linnéuniversitetet. Enstaka kurser, Lunds universitet. Praktisk pedagogisk utbildning, Malmö universitet.
  • Anställningar

    Ombudsman, Malmö arbetarekommun. Lärare, John Bauergymnasiet, Ystad.
  • Kommunala uppdrag

    Suppleant, Södra Innerstadens stadsdelsförvaltning, Malmö kommun 09-10 och 1:e vice ordförande 10-12. 1:e vice ordförande, Innerstadens stadsområde 12-14. Regionfullmäktig, Region Skåne 14-18. Suppleant, regionstyrelsen 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ordförande, sjukvårdsnämnd SUS 14-18. Suppleant, Södra sjukvårdsregionsnämnden 14-18. Vice ordförande, arvodesberedningen, Region Skåne 18-. Ledamot, Malmö Stadsteater 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Malmö arbetarekommun 08-12 och ordförande 12-. Ledamot, verkställande utskottet, Socialdemokraterna Skåne 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utveckling av Skånes infrastruktur

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. S Utveckling av Skånes infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för satsningar för en bättre skånsk infrastruktur och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2685 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Nationell strategi för Öresundsregionen

Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. S Nationell strategi för Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av en nationell strategi för Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen omfattar 4 miljoner


Utskottsberedning: 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2002 av Rikard Larsson m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Öresundsmetro – en nationell angelägenhet

Motion 2018/19:2204 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2204 av Joakim Sandell m.fl. S Öresundsmetro en nationell angelägenhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för Öresundsmetron som en nationell angelägenhet och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2204 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2204 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se