Joar Forssell (L)

Joar Forssell (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 317
Titel Förbundsordförande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joar.forssell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-10-23 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-10-23
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2020-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-23
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-11-15 – 2020-02-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-12-19 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant utrikesutskottet 18-, finansutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Fil.dr. Lennart Carlsson och docent Emilia Forssell.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EU-kommissionens agerande i energipolitiken

Interpellation 2020/21:661 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2020/21:661 EU-kommissionens agerande i energipolitiken av Joar Forssell L till Statsrådet Anders Ygeman S Den 19 mars överlämnade Frankrikes president Emmanuel Macron tillsammans med stats- och regeringscheferna för ytterligare sex av EU:s medlemsstater ett brev till EU-kommissionen. I brevet uppmanas

Inlämnad: 2021-04-19 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2020/21:661 av Joar Forssell (L) (pdf, 89 kB)

Utsläppsgränser i EU:s taxonomi

Interpellation 2020/21:649 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2020/21:649 Utsläppsgränser i EU:s taxonomi av Joar Forssell L till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Arbetet med EU:s taxonomi för hållbarhet befinner sig på sluttampen. Den första delegerade akten är på väg att läggas fram för godkännande i rådet och parlamentet. Kommissionen har fått mycket kritik för det

Inlämnad: 2021-04-13 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2020/21:649 av Joar Forssell (L) (pdf, 92 kB)

Kraftsystemets funktion under sommaren

Interpellation 2020/21:634 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2020/21:634 Kraftsystemets funktion under sommaren av Joar Forssell L till Statsrådet Anders Ygeman S Svenska kraftnät meddelade via ett urgent market message den 23 mars att man mellan den 22 maj 2021 och den 20 juni 2021 kraftigt kommer att begränsa möjligheten att föra över el från norra till södra Sverige

Inlämnad: 2021-04-07 Svarsdatum: 2021-04-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2020/21:634 av Joar Forssell (L) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kraftsystemets funktion under sommaren

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se