Joar Forssell (L)

Joar Forssell (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 317
Titel Förbundsordförande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joar.forssell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-10-23 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-10-23
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2021-09-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-09-08
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2020-10-23 – 2021-09-08
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-10-23
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-11-15 – 2020-02-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-12-19 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant utrikesutskottet 18-, finansutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Fil.dr. Lennart Carlsson och docent Emilia Forssell.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ett skolsystem för kunskap och bildning

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. L Ett skolsystem för kunskap och bildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om särskilda satsningar för att lyfta skolor i utsatta områden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:UbU1

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 109 kB)

Liberal utrikespolitik

Motion 2021/22:3999 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3999 av Joar Forssell m.fl. L Liberal utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att demokrati bör vara det övergripande målet för Sveriges utrikespolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:UU1

Motion 2021/22:3999 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3999 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 88 kB)

Liberal Rysslandspolitik

Motion 2021/22:3998 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3998 av Joar Forssell m.fl. L Liberal Rysslandspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett svenskt förhållningssätt till Ryssland och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta


Utskottsberedning: FöU UU

Motion 2021/22:3998 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:3998 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se