Johan Büser (S)

Johan Büser (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 190
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.buser[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-01-10 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-01-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2018-05-24 – 2018-10-02
    • Ledamot 2015-10-15 – 2018-04-30
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2019-01-01 –
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande 2018-10-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 15-18, miljö- och jordbruksutskottet 17-18 och trafikutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-17 och försvarsutskottet 16-18. Ordförande i OSSE-delegationen 18-. Personlig ersättare i Domarnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Ulf Nygren och verksamhetsledaren Annika Büser.
  • Utbildning

    Juridikstudier, Handelshögskolan i Göteborg.
  • Anställningar

    Truckförare, montör, högstadielärare och gymnasielärare. Politisk sekreterare, kommunstyrelsen i Göteborg.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Naturvårdsverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Tidigare suppleant, styrelsen för Göteborgs hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraternas centrumkrets i Göteborg. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Göteborg. Vice ordförande, Riksdagens unga socialdemokrater. Ledamot, styrelsen för FAH - kommunerna och miljön. Styrelseledamot, Sveriges miljökommuner.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. S Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minnesmonument för offren i folkmordet i Srebrenica och krigen på Balkan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ett fritt Västsahara

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. S Ett fritt Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en marockansk vägran att acceptera en folkomröstning skulle aktualisera frågan om ett diplomatiskt erkännande av ett fritt Västsahara och tillkännager


Utskottsberedning: UU 2019/20:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Underrättelse och samtycke vid folkbokföring

Motion 2018/19:1997 av Johan Büser (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1997 av Johan Büser S Underrättelse och samtycke vid folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till att införa underrättelse och samtycke vid folkbokföring och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:SkU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1997 av Johan Büser (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1997 av Johan Büser (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se