Johan Forssell (M)

Johan Forssell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Civilekonom.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864455
E-post johan.forssell[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-04-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-03-04 – 2013-04-28
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-03-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-02-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2019-02-14 – 2020-02-29
    • Revisorssuppleant 2013-03-20 – 2015-03-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 13 och 14 och justitieutskottet 19-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13 och 14, näringsutskottet 10-14 och finansutskottet 14-. Vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14-18 och ordförande 18-19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14 och OSSE-delegationen 10-. Suppleant Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-16. Suppleant delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Carl-Johan Kjellander och sekreteraren Madeleine Forssell.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örebro, slutår 98. Civilekonomprogrammet, Handelshögskolan i Stockholm, slutår 04.
  • Anställningar

    Stabschef, Statsrådsberedningen 06-07. Planeringschef, Moderaterna 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderata Ungdomsförbundet 04-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms kommun.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder

Motion 2020/21:3730 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3730 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att villkorlig frigivning endast ska förekomma


Utskottsberedning: 2020/21:JuU8

Motion 2020/21:3730 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3730 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2020/21:13 Åtgärder till skydd för Sveriges säkerhet vid överlåtelser av säkerhetskänslig verksamhet

Motion 2020/21:3729 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3729 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:13 Åtgärder till skydd för Sveriges säkerhet vid överlåtelser av säkerhetskänslig verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa en bortre tidsgräns för


Utskottsberedning: 2020/21:JuU10

Motion 2020/21:3729 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3729 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

Sveriges roll i världen

Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. M Sveriges roll i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges engagemang i världen ska präglas av en sammanhållen linje och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: NU 2020/21:FöU4 2020/21:UU1 2020/21:UU2

Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 85 kB) Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 133 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se