Johan Hultberg (M)

Johan Hultberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 130
Titel Politisk sekreterare/Student.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866108
E-post johan.hultberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Ordinarie 2017-02-27 – 2019-09-08
    • Ledig 2016-09-12 – 2017-02-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-09-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-02-14
    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-10-07
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2022-02-23 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-18, EU-nämnden 14-19 och socialutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 13-14 och 19- och utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen Lars Hultberg och utvecklingsledaren AnneMarie Hultberg, f. Andrésen.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden 10-. Tidigare ledamot av miljömålsberedningen, Naturvårdsverkets insynsråd och Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Tanum.
  • Bostadsort

    Växjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Psykisk vård för barn som flytt Ukraina

Skriftlig fråga 2021/22:1303 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2021/22:1303 Psykisk vård för barn som flytt Ukraina av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Den 24 februari inledde Ryssland en militär invasion av Ukraina som bryter mot internationell rätt och mot Ukrainas självbestämmanderätt. På grund av Rysslands illegala anfallskrig mot Ukraina beräknar

Inlämnad: 2022-03-17 Svarsdatum: 2022-03-30 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1303 av Johan Hultberg (M) (pdf, 78 kB)

Vård och screening av tuberkulos för ukrainska flyktingar

Skriftlig fråga 2021/22:1298 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2021/22:1298 Vård och screening av tuberkulos för ukrainska flyktingar av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Den 24 februari inledde Ryssland en militär invasion av Ukraina som bryter mot internationell rätt och mot Ukrainas självbestämmanderätt. På grund av Rysslands illegala anfallskrig mot

Inlämnad: 2022-03-17 Svarsdatum: 2022-03-30 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1298 av Johan Hultberg (M) (pdf, 90 kB)

Vaccinationsvilja

Skriftlig fråga 2021/22:885 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2021/22:885 Vaccinationsvilja av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Vaccination mot covid-19 ger ett mycket gott skydd mot allvarlig sjukdom och död. Det framgår inte minst tydligt av statistiken över sjukdomsinläggningar. Trots en nu mycket omfattade smittspridning är det få vaccinerade som

Inlämnad: 2022-01-24 Svarsdatum: 2022-02-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:885 av Johan Hultberg (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.