Johan Hultberg (M)

Johan Hultberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 130
Titel Politisk sekreterare/Student.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866108
E-post johan.hultberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Ordinarie 2017-02-27 – 2019-09-08
    • Ledig 2016-09-12 – 2017-02-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-09-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-02-14
    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-18, EU-nämnden 14-19 och socialutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 13-14 och 19- och utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen Lars Hultberg och utvecklingsledaren AnneMarie Hultberg, f. Andrésen.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden 10-. Tidigare ledamot av miljömålsberedningen, Naturvårdsverkets insynsråd och Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Tanum.
  • Bostadsort

    Växjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kameraövervakning av svenska fiskefartyg

Interpellation 2019/20:369 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2019/20:369 Kameraövervakning av svenska fiskefartyg av Johan Hultberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Svenskt yrkesfiske ligger i framkant vad gäller hållbarhet, och många svenska yrkesfiskare är djupt engagerade i att bidra till en bättre miljö i våra hav och sjöar. Konkret tar sig detta engagemang

Inlämnad: 2020-03-02 Svarsdatum: 2020-03-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:369 av Johan Hultberg (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kameraövervakning av svenska fiskefartyg

Skydd av utsatta barn

Interpellation 2019/20:368 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2019/20:368 Skydd av utsatta barn av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Varje år får omkring 40 000 barn och unga vård enligt socialtjänstlagen SoL eller någon insats enligt lagen om särskilda bestämmelser om vård av unga LVUDen vanligaste placeringsformen är familjehem. Ett barn i Sverige

Inlämnad: 2020-03-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:368 av Johan Hultberg (M) (pdf, 90 kB)

Dubbelspårig järnväg mellan Göteborg och Oslo

Interpellation 2018/19:222 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:222 Dubbelspårig järnväg mellan Göteborg och Oslo av Johan Hultberg M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Dagens tågförbindelser mellan Göteborg och Oslo är mycket undermåliga avseende såväl person- som godstrafik. Transporttiderna är långa och föga konkurrenskraftiga. I dag är till exempel

Inlämnad: 2019-05-02 Svarsdatum: 2019-05-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:222 av Johan Hultberg (M) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Dubbelspårig järnväg mellan Göteborg och Oslo

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se