Johan Löfstrand (S)

Johan Löfstrand (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 9
Titel Statistiker.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864869
E-post johan.lofstrand[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2016-01-01 – 2017-02-26
    • Ledig 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-08-31
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Vice ordförande 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Ledamot 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Ledamot 2009-11-28 – 2010-10-04
    • Ordförande 2009-11-03 – 2009-11-27
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-11-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Vice ordförande 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2013-03-20 – 2014-03-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-09, 10, 15 och 19-, ordförande 09, vice ordförande 14-15 och 16-18. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14. Suppleant trafikutskottet 02-06 och försvarsutskottet 06-14. Ledamot krigsdelegationen 14-.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Jan Löfstrand och undersköterskan Anita Löfstrand, f. Hadarson.
  • Utbildning

    Fil.mag., statistik. Fil.kand., nationalekonomi.
  • Anställningar

    Livsmedelsarbetare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Djurskyddsmyndigheten 03-07. Ledamot, Boverkets insynsråd 06-10 och 16-. Ledamot, insynsrådet för Länsstyrelsen i Östergötlands län 11-. Revisorssuppleant, Systembolaget AB 13-14. Ledamot, referensgruppen för ny äktenskapslagstiftning 05-07. Ledamot, referensgruppen för avskaffandet av revisionsplikten 06-08. Ledamot, Parlamentariska kommittén om en ny organisation för polisen 10-13. Ledamot, Bostadsplaneringskommittén 15. Regeringens särskilda utredare, Utredningen om vissa konsumentkrediter 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Styrelseledamot, AB Stångåstaden, Linköpings kommun 07-11. Vice ordförande, Mjärdevi Science Park AB 07-15 och styrelseledamot 15-. Styrelseledamot, Tekniska Verken i Linköping AB 11-15 och 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Östergötland 00-04. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Östergötland 00-. Ordförande, Socialdemokraterna i Linköping 05-11. Styrelseledamot, Sverok -03.
  • Bostadsort

    Linköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Återinförande av korttidsstudiestödet

Motion 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. S Återinförande av korttidsstudiestödet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa korttidsstudiestöd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Korttidsstudiestödet var en reform som


Utskottsberedning: 2021/22:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3866 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Förändring av skolvalssystemet

Motion 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. S Förändring av skolvalssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över skolvalssystemet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Friskolereformen som genomfördes år 1992 handlade om marknadsliberala


Utskottsberedning: 2021/22:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3854 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ungdomsförbund i skolan

Motion 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. S Ungdomsförbund i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över bestämmelserna kring att bjuda in politiska partier till skolan i enlighet med motionen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3851 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.