Johanna Haraldsson (S)

Johanna Haraldsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 288
Titel Industriarbetare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johanna.haraldsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2019-02-27 –
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18 och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14- och näringsutskottet 18-. Kvittningsman Socialdemokraterna 19-.
  • Föräldrar

    Byggnadssnickaren/lastbilschauffören Dag Haraldsson och administratören Mona Neij Haraldsson.
  • Utbildning

    Njudungsgymnasiet, Vetlanda, slutår 99. Enstaka kurser, Linnéuniversitetet 99-00.
  • Anställningar

    Maskinoperatör, Swedish Match Industries AB, Vetlanda 00-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i SCB:s insynsråd 14-16. Ledamot i ARN:s insynsråd 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vetlanda 10-14. Ersättare, kommunfullmäktige, Vetlanda 02-10. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Vetlanda 05-10 och ordförande 11-14. Ersättare, socialnämnden, Vetlanda 99-01. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Vetlanda 03-05. Ersättare, gymnasienämnden, Höglandets kommunalförbund 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen SSU i Jönköpings län 97-00 Ledamot, IF-Metallklubben vid Swedish Match Industries, Vetlanda 04-08. Ledamot, styrelsen för IF-Metall, Höglandet 05-06. Ordförande, IF-Metallklubben vid Swedish Match Industries, Vetlanda 08-11. Ordförande, Vetlanda Socialdemokratiska förening 12-13. Ledamot, Vetlanda Arbetarekommuns styrelse 12-. Ledamot, distriktsstyrelsen Socialdemokraterna i Jönköpings län 13-14 och 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökat fokus på kooperativt företagande inom akademi och högre utbildning

Motion 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Ökat fokus på kooperativt företagande inom akademi och högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja ökad kunskap och utbildning kring kooperativt företagande och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3729 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. S Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Prioritering av jordbruk och kooperation i kampen mot hunger

Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Prioritering av jordbruk och kooperation i kampen mot hunger Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att stödja småskaliga bönder, särskilt kvinnor och deras demokratiska organisationer och kooperativ


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se