Johanna Jönsson (C)

Johanna Jönsson (C)

Avgången riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Kommunikatör.
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-09-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-09-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-09-02
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2021-09-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-09-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, kulturutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och EU-nämnden 14-18. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Musikhandledaren Johnny Jönsson och dramapedagogen Britt-Liz Jönsson, f. Svensson.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens, Birkagårdens folkhögskola, Stockholm, slutår 02. Juristlinjen, Stockholms universitet 03-04. Kriminologi, Malmö högskola 08. Fil.kand., internationella relationer, Malmö högskola, slutår 11.
  • Anställningar

    Många kortare anställningar 99-04 och under studietiden 08-10. Flygvärdinna och kabinchef, Etihad Airways Abu Dhabi 04-07. Projektkoordinator, Public affairs Volvo Aero Stockholm 10-11. Projektledare, PS Communications Stockholm 11-12. Politisk sekreterare/kommunikatör, Centerpartiet, stadsmiljöroteln Stockholms kommun 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 13-14. Ledamot, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg - reglering av undersköterskeyrket

Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg reglering av undersköterskeyrket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Statens skolverk bör få rätt att i föreskrifter fastställa innehållet


Utskottsberedning: 2020/21:SoU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 2021-2025

Motion 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 20212025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2020/21:SoU25
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2020/21:107 Fortsatt giltighet av lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2020/21:3888 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3888 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:107 Fortsatt giltighet av lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i fråga om lagen 2020:526 om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen, som gäller


Utskottsberedning: 2020/21:SoU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3888 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3888 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se