Johanna Öfverbeck (MP)

Johanna Öfverbeck (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 153
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johanna.ofverbeck[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Rasmus Ling
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-05-04 – 2020-12-31
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-05-04 – 2020-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:JuU23 26 maj 2020 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet
Debatt om förslag 2019/20:JuU25 13 maj 2020 Polisfrågor
Frågestund 7 maj 2020 Frågestund

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se