John Weinerhall (M)

John Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 217
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864988
E-post john.weinerhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU15 24 april 2019 Civila samhället inklusive trossamfund
Interpellationsdebatt 2018/19:83 av John Weinerhall (M) 8 mars 2019 Fri entré på statliga museer
Interpellationsdebatt 2018/19:88 av Viktor Wärnick (M) 8 mars 2019 Skarven
Frågestund 28 februari 2019 Frågestund

Vårdmomsen

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M)

Fråga 2018/19:905 Vårdmomsen av John Weinerhall M till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 1 juli i år tillämpar Skatteverket momsbeskattning av konsulttjänster i vården. Det innebär att kostnaden för inhyrd personal, andra konsulttjänster och användande av en hel del underleverantörer nu blir mycket kostsamt

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör säkerställa att Svenska kyrkan, i enlighet med relationsförändringen år 2000 mellan svenska staten


Utskottsberedning: 2019/20:KrU3

Motion 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3117 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering

Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt agera för att säkerställa personal- och kompetensförsörjningen


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se