John E Weinerhall (M)

John E Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 217
Titel Fil.stud.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864988
E-post john.e.weinerhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2021-02-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-02-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, kulturutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Erik Simons Eriksson och undersköterskan Susanne Weinerhall.
  • Utbildning

    Ekonomiprogrammet, Kunskapsgymnasiet, Norrköping 11-13. Komvux, Norrköping 15-16. Statsvetenskap, Linköpings universitet 17-. Kurser i religionsvetenskap och litteraturvetenskap, Linnéuniversitetet.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Bränntorp gård 10-15. Konsult, ML Resurs 13-15. Kommunikatör, Mediakonsulterna 13. Butikspersonal, Stockholms Dragspelsservice AB 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Finspång 14-16. Ledamot, demokratiberedningen, Finspång 13-15. Ledamot, lärandeberedningen, Finspång 15-16. Ersättare, Finspångs samordningsförbund 14-16. Regionfullmäktig, Region Östergötland 14-18. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämndens utskott för uppföljning 14-18. Ersättare, socialnämnden, Linköpings kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet Norrköping, 12-14. Vice ordförande, Moderat skolungdom Östergötland 12-13 och ordförande 13-14. 1:e vice distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet Östergötland 14-15 och ordförande 15-18. 2:e vice förbundsordförande, Moderata ungdomsförbundet 18-. Kursledning för WASS 15-.
  • Litteratur

    Diagnos Sverige: En antologi om framtidens hälsa (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU15 24 april 2019 Civila samhället inklusive trossamfund
Interpellationsdebatt 2018/19:83 av John Weinerhall (M) 8 mars 2019 Fri entré på statliga museer
Interpellationsdebatt 2018/19:88 av Viktor Wärnick (M) 8 mars 2019 Skarven
Frågestund 28 februari 2019 Frågestund

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer

Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om socialtjänstens ansvar för att tillhandahålla insatser riktade till våldsutövare i syfte


Utskottsberedning: 2020/21:SoU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 131 kB)

En expansion av AB Svenska Spels verksamhet

Skriftlig fråga 2020/21:2575 av John Weinerhall (M)

Fråga 2020/21:2575 En expansion av AB Svenska Spels verksamhet av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I en TT-artikel från den 7 mars 2021 intervjuas Casino Cosmopols vd om vilka planer bolaget har efter det att man lämnat covid-19-krisen och den nuvarande nedstängningen bakom sig. Vd:n utvecklar tankar

Inlämnad: 2021-04-16 Svarsdatum: 2021-04-28 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2575 av John Weinerhall (M) (pdf, 90 kB)

Förordningen om tillfälliga spelansvarsåtgärder

Skriftlig fråga 2020/21:2560 av John Weinerhall (M)

Fråga 2020/21:2560 Förordningen om tillfälliga spelansvarsåtgärder av John Weinerhall M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Trots att det inte finns belägg för att problemspelandet har ökat under coronapandemin har nu regeringens tillfälliga förordning om tillfälliga spelansvarsåtgärder snart varit på plats i ett år.

Inlämnad: 2021-04-15 Svarsdatum: 2021-04-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2560 av John Weinerhall (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.