John E Weinerhall (M)

John E Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 217
Titel Fil.stud.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864988
E-post john.e.weinerhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2021-02-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-02-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, kulturutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Erik Simons Eriksson och undersköterskan Susanne Weinerhall.
  • Utbildning

    Ekonomiprogrammet, Kunskapsgymnasiet, Norrköping 11-13. Komvux, Norrköping 15-16. Statsvetenskap, Linköpings universitet 17-. Kurser i religionsvetenskap och litteraturvetenskap, Linnéuniversitetet.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Bränntorp gård 10-15. Konsult, ML Resurs 13-15. Kommunikatör, Mediakonsulterna 13. Butikspersonal, Stockholms Dragspelsservice AB 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Finspång 14-16. Ledamot, demokratiberedningen, Finspång 13-15. Ledamot, lärandeberedningen, Finspång 15-16. Ersättare, Finspångs samordningsförbund 14-16. Regionfullmäktig, Region Östergötland 14-18. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämndens utskott för uppföljning 14-18. Ersättare, socialnämnden, Linköpings kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet Norrköping, 12-14. Vice ordförande, Moderat skolungdom Östergötland 12-13 och ordförande 13-14. 1:e vice distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet Östergötland 14-15 och ordförande 15-18. 2:e vice förbundsordförande, Moderata ungdomsförbundet 18-. Kursledning för WASS 15-.
  • Litteratur

    Diagnos Sverige: En antologi om framtidens hälsa (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Konverteringsterapi och omvändelseförsök

Skriftlig fråga 2021/22:1793 av John E Weinerhall (M)

Fråga 2021/22:1793 Konverteringsterapi och omvändelseförsök av John E Weinerhall M till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Den senaste tiden har det uppdagats av Dagens Nyheter att konverteringsterapi och/eller omvändelseförsök förefaller vara vanligt förekommande bland olika religiösa samfund. Flera kristna församlingar,

Inlämnad: 2022-07-07 Svarsdatum: 2022-07-21 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1793 av John E Weinerhall (M) (pdf, 89 kB)

Förbud mot påtvingad konverteringsterapi och omvändelseförsök

Skriftlig fråga 2021/22:1792 av John E Weinerhall (M)

Fråga 2021/22:1792 Förbud mot påtvingad konverteringsterapi och omvändelseförsök av John E Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Den senaste tiden har det uppdagats av Dagens Nyheter att konverteringsterapi och/eller omvändelseförsök förefaller vara vanligt förekommande bland olika religiösa samfund. Flera

Inlämnad: 2022-07-07 Svarsdatum: 2022-08-10 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1792 av John E Weinerhall (M) (pdf, 90 kB)

Vaccinationsbevis

Skriftlig fråga 2021/22:455 av John E. Weinerhall (M)

Fråga 2021/22:455 Vaccinationsbevis av John E. Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Sedan den 1 december krävs nu vaccinationsbevis för allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 100 deltagare utan att begränsningar behöver tillämpas. Vaccinationsbevis är ett viktigt verktyg för att

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:455 av John E. Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.