John E. Weinerhall (M)

John E. Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 217
Titel Fil.stud.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864988
E-post john.e.weinerhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2021-02-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-02-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, kulturutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Erik Simons Eriksson och undersköterskan Susanne Weinerhall.
  • Utbildning

    Ekonomiprogrammet, Kunskapsgymnasiet, Norrköping 11-13. Komvux, Norrköping 15-16. Statsvetenskap, Linköpings universitet 17-. Kurser i religionsvetenskap och litteraturvetenskap, Linnéuniversitetet.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Bränntorp gård 10-15. Konsult, ML Resurs 13-15. Kommunikatör, Mediakonsulterna 13. Butikspersonal, Stockholms Dragspelsservice AB 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Finspång 14-16. Ledamot, demokratiberedningen, Finspång 13-15. Ledamot, lärandeberedningen, Finspång 15-16. Ersättare, Finspångs samordningsförbund 14-16. Regionfullmäktig, Region Östergötland 14-18. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämndens utskott för uppföljning 14-18. Ersättare, socialnämnden, Linköpings kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet Norrköping, 12-14. Vice ordförande, Moderat skolungdom Östergötland 12-13 och ordförande 13-14. 1:e vice distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet Östergötland 14-15 och ordförande 15-18. 2:e vice förbundsordförande, Moderata ungdomsförbundet 18-. Kursledning för WASS 15-.
  • Litteratur

    Diagnos Sverige: En antologi om framtidens hälsa (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vaccinationsbevis

Skriftlig fråga 2021/22:455 av John E. Weinerhall (M)

Fråga 2021/22:455 Vaccinationsbevis av John E. Weinerhall M till Socialminister Lena Hallengren S Sedan den 1 december krävs nu vaccinationsbevis för allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 100 deltagare utan att begränsningar behöver tillämpas. Vaccinationsbevis är ett viktigt verktyg för att

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:455 av John E. Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

Nya demokrativillkor

Skriftlig fråga 2021/22:408 av John E. Weinerhall (M)

Fråga 2021/22:408 Nya demokrativillkor av John E. Weinerhall M till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Redan 2018 tillsattes den utredning som skulle ta fram nya demokrativillkor för bidragsgivning till civilsamhället. Utredningen presenterade 2019 en rad välkomna förslag som det också föreföll fanns brett stöd kring

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:408 av John E. Weinerhall (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2021/22:43 Riksrevisionens rapport om statens subventionering av läkemedel

Motion 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:43 Riksrevisionens rapport om statens subventionering av läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska genomföra Riksrevisionens rekommendationer


Utskottsberedning: 2021/22:SoU21

Motion 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4321 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se