John E Weinerhall (M)

John E Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 325
Titel Fil.stud.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864988
E-post john.e.weinerhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Ledamot 2021-02-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-02-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-10-26 – 2023-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, kulturutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Erik Simons Eriksson och undersköterskan Susanne Weinerhall.
  • Utbildning

    Ekonomiprogrammet, Kunskapsgymnasiet, Norrköping 11-13. Komvux, Norrköping 15-16. Statsvetenskap, Linköpings universitet 17-. Kurser i religionsvetenskap och litteraturvetenskap, Linnéuniversitetet.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Bränntorp gård 10-15. Konsult, ML Resurs 13-15. Kommunikatör, Mediakonsulterna 13. Butikspersonal, Stockholms Dragspelsservice AB 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Finspång 14-16. Ledamot, demokratiberedningen, Finspång 13-15. Ledamot, lärandeberedningen, Finspång 15-16. Ersättare, Finspångs samordningsförbund 14-16. Regionfullmäktig, Region Östergötland 14-18. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämndens utskott för uppföljning 14-18. Ersättare, socialnämnden, Linköpings kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet Norrköping, 12-14. Vice ordförande, Moderat skolungdom Östergötland 12-13 och ordförande 13-14. 1:e vice distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet Östergötland 14-15 och ordförande 15-18. 2:e vice förbundsordförande, Moderata ungdomsförbundet 18-. Kursledning för WASS 15-.
  • Litteratur

    Diagnos Sverige: En antologi om framtidens hälsa (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Östergötlands skogsägare

Motion 2022/23:444 av John Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:444 av John Widegren m.fl. M Östergötlands skogsägare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen behöver stå upp för det östgötska och svenska hållbara skogsbruket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Östergötlands och

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1

Motion 2022/23:444 av John Widegren m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:444 av John Widegren m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Kinda kanal som riksintresse

Motion 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall båda M Kinda kanal som riksintresse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ansvarsfrågorna när det gäller underhåll av Kinda kanal som riksintresse och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1

Motion 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall (båda M) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall (båda M) (pdf, 79 kB)

Räddande av Östersjön

Motion 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. M Räddande av Östersjön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt rädda fiskbestånden och det kustnära fisket i Östersjön och tillkännager detta för regeringen. Motivering En levande landsbygd med ett

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1

Motion 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.