John Weinerhall (M)

John Weinerhall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 217
Titel Fil.stud.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864988
E-post john.weinerhall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, kulturutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Erik Simons Eriksson och undersköterskan Susanne Weinerhall.
  • Utbildning

    Ekonomiprogrammet, Kunskapsgymnasiet, Norrköping 11-13. Komvux, Norrköping 15-16. Statsvetenskap, Linköpings universitet 17-. Kurser i religionsvetenskap och litteraturvetenskap, Linnéuniversitetet.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Bränntorp gård 10-15. Konsult, ML Resurs 13-15. Kommunikatör, Mediakonsulterna 13. Butikspersonal, Stockholms Dragspelsservice AB 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Finspång 14-16. Ledamot, demokratiberedningen, Finspång 13-15. Ledamot, lärandeberedningen, Finspång 15-16. Ersättare, Finspångs samordningsförbund 14-16. Regionfullmäktig, Region Östergötland 14-18. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämndens utskott för uppföljning 14-18. Ersättare, socialnämnden, Linköpings kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet Norrköping, 12-14. Vice ordförande, Moderat skolungdom Östergötland 12-13 och ordförande 13-14. 1:e vice distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet Östergötland 14-15 och ordförande 15-18. 2:e vice förbundsordförande, Moderata ungdomsförbundet 18-. Kursledning för WASS 15-.
  • Litteratur

    Diagnos Sverige: En antologi om framtidens hälsa (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:KrU9 1 april 2020 Kulturarvsfrågor
Debatt om förslag 2019/20:KrU6 4 mars 2020 Spelfrågor
Debatt om förslag 2019/20:SoU7 19 februari 2020 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor
Debatt om förslag 2019/20:SoU5 19 februari 2020 Folkhälsofrågor

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2020/21:3362 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3362 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2020/21:SoU1 2020/21:SoU13 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU8

Motion 2020/21:3362 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 138 kB) Motion 2020/21:3362 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 143 kB)

En ny uppdaterad nationell cancerstrategi

Motion 2020/21:3140 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3140 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M En ny uppdaterad nationell cancerstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram och genomföra en ny uppdaterad nationell cancerstrategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: UbU 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU8

Motion 2020/21:3140 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 104 kB) Motion 2020/21:3140 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 193 kB)

Stärk utsatta barns trygghet - behov av reformer där barnets bästa ska väga tyngst

Motion 2020/21:3139 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3139 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Stärk utsatta barns trygghet behov av reformer där barnets bästa ska väga tyngst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en ny socialtjänstlag anpassad till nya krav och förutsättningar


Utskottsberedning: SoU UbU 2020/21:CU6 2020/21:JuU23 2020/21:JuU27 2020/21:JuU28 2020/21:SoU13 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17

Motion 2020/21:3139 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 114 kB) Motion 2020/21:3139 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 219 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se