John Widegren (M)

John Widegren (M)

Tjänstgörande talmansersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 31
Titel Bonde/Lantmästare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post john.widegren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare för Andreas Norlén
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ersättare 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Extra suppleant 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-27 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17 (ersättare 170911-171231) och 18- (talmansersättare 180924-). Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 17 och suppleant 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Hans Widegren och Lynn Widegren, f. Martinsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapligt program, Kungshögaskolan, Mjölby, slutår 99. Grundkurs Lantbruk, Vretaskolan, Linköping 01. Lantmästarprogrammet, Sveriges lantbruksuniversitet, Alnarp 04.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Walla säteri, Ödeshög 99-02 och 04-11. Lantbrukare, Walla säteri och Sättra, Ödeshög 11-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Viltförvaltningsdelegationen Östergötland 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ödeshög 10-14 och ersättare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14, ordförande 10-14. Ledamot, teknik-, trafik- och räddningsutskottet 06-10. Gruppledare kommunfullmäktige 08-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Hushållningssällskapet Östergötland 17-. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse Östergötland 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:266 av John Widegren (M) 1 februari 2022 Vargpopulationen
Interpellationsdebatt 2021/22:224 av John Widegren (M) 20 januari 2022 Det svenska jordbrukets konkurrenskraft
Interpellationsdebatt 2020/21:11 av John Widegren (M) 24 september 2020 Inställda färjeturer
Interpellationsdebatt 2019/20:270 av John Widegren (M) 11 februari 2020 Gårdars lönsamhet och livsmedelsstrategin

Dokument:

Vargpopulationen

Interpellation 2021/22:266 av John Widegren (M)

Interpellation 2021/22:266 Vargpopulationen av John Widegren M till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Riksdagen har sedan tidigare fastslagit hur stor den svenska populationen av varg ska vara. Enligt beslutet ska vargstammen begränsas till 170270 individer. När regeringens proposition 2012/13:191 En hållbar rovdjurspolitik

Inlämnad: 2022-01-13 Svarsdatum: 2022-02-01 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2021/22:266 av John Widegren (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vargpopulationen

Det svenska jordbrukets konkurrenskraft

Interpellation 2021/22:224 av John Widegren (M)

Interpellation 2021/22:224 Det svenska jordbrukets konkurrenskraft av John Widegren M till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Det svenska jordbrukets konkurrenskraft och lönsamhet hämmas redan sedan tidigare av höga skatter och omfattande administration. Under det senaste året har drivmedelskostnaderna ökat, vilket har

Inlämnad: 2021-12-16 Svarsdatum: 2022-01-20 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:224 av John Widegren (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska jordbrukets konkurrenskraft

Svenskt jordbruks konkurrenskraft

Interpellation 2021/22:64 av John Widegren (M)

Interpellation 2021/22:64 Svenskt jordbruks konkurrenskraft av John Widegren M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Svenskt jordbruks konkurrenskraft och lönsamhet hämmas redan sedan tidigare av höga skatter och omfattande administration. Under det senaste året har drivmedelskostnaderna ökat och bidragit till att ytterligare

Inlämnad: 2021-10-19 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2021/22:64 av John Widegren (M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.