John Widegren (M)

John Widegren (M)

Tjänstgörande talmansersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 31
Titel Bonde/Lantmästare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post john.widegren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare för Andreas Norlén
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ersättare 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Extra suppleant 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-27 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17 (ersättare 170911-171231) och 18- (talmansersättare 180924-). Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 17 och suppleant 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Hans Widegren och Lynn Widegren, f. Martinsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapligt program, Kungshögaskolan, Mjölby, slutår 99. Grundkurs Lantbruk, Vretaskolan, Linköping 01. Lantmästarprogrammet, Sveriges lantbruksuniversitet, Alnarp 04.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Walla säteri, Ödeshög 99-02 och 04-11. Lantbrukare, Walla säteri och Sättra, Ödeshög 11-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Viltförvaltningsdelegationen Östergötland 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ödeshög 10-14 och ersättare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14, ordförande 10-14. Ledamot, teknik-, trafik- och räddningsutskottet 06-10. Gruppledare kommunfullmäktige 08-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Hushållningssällskapet Östergötland 17-. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse Östergötland 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. M Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka extremistiska


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Friskvårdsavdrag för golf och ridning

Motion 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. M Friskvårdsavdrag för golf och ridning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att inkludera ridsport och golf som en del av friskvårdsförmånen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:SkU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 70 kB)

Omprövning av Natura 2000-områden

Motion 2017/18:3260 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3260 av Erik Bengtzboe m.fl. M Omprövning av Natura 2000-områden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en automatisk omprövning av Natura 2000-områden bör ske och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige finns idag cirka


Utskottsberedning: 2017/18:MJU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3260 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3260 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se