John Widegren (M)

John Widegren (M)

Tjänstgörande talmansersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 31
Titel Bonde/Lantmästare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post john.widegren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare för Andreas Norlén
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ersättare 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Extra suppleant 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-27 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17 (ersättare 170911-171231) och 18- (talmansersättare 180924-). Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 17 och suppleant 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Hans Widegren och Lynn Widegren, f. Martinsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapligt program, Kungshögaskolan, Mjölby, slutår 99. Grundkurs Lantbruk, Vretaskolan, Linköping 01. Lantmästarprogrammet, Sveriges lantbruksuniversitet, Alnarp 04.
  • Anställningar

    Lantarbetare, Walla säteri, Ödeshög 99-02 och 04-11. Lantbrukare, Walla säteri och Sättra, Ödeshög 11-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Viltförvaltningsdelegationen Östergötland 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ödeshög 10-14 och ersättare 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14, ordförande 10-14. Ledamot, teknik-, trafik- och räddningsutskottet 06-10. Gruppledare kommunfullmäktige 08-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Hushållningssällskapet Östergötland 17-. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse Östergötland 10-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hav och vatten

Motion 2020/21:3357 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3357 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Hav och vatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att olika miljömyndigheter ska samarbeta mer samt samordna och samverka kring insamling och hantering av verksamhets- och forskningsdata och tillkännager


Utskottsberedning: CU MJU SoU 2020/21:MJU1 2020/21:TU

Motion 2020/21:3357 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 84 kB) Motion 2020/21:3357 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 127 kB)

Skogspolitik

Motion 2020/21:3356 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3356 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Skogspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skogskontot bör bevaras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur missbruk av allemansrätten


Utskottsberedning: CU MJU SkU 2020/21:MJU2 2020/21:NU4

Motion 2020/21:3356 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:3356 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 125 kB)

Jakt och viltvård

Motion 2020/21:3355 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3355 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Jakt och viltvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Svenska Jägareförbundet ska fortsätta att ha intakt ansvar för det allmänna uppdraget och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: MJU 2020/21:JuU24 2020/21:MJU2

Motion 2020/21:3355 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2020/21:3355 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se