Johnny Skalin (SD)

Johnny Skalin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 107
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johnny.skalin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-01-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Suppleant skatteutskottet 10-14 och 18-, konstitutionsutskottet 12-14, finansutskottet 12-18, civilutskottet 12-14, utrikesutskottet 12-18, arbetsmarknadsutskottet 12-18, justitieutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 13-14, socialutskottet 13-14, kulturutskottet 13-14, utbildningsutskottet 13-14, trafikutskottet 13-14, miljö- och jordbruksutskottet 13-14, näringsutskottet 13-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 17. Suppleant Utrikesnämnden 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

Sverigedemokraternas politik för internationellt bistånd

Motion 2014/15:3011 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3011 av Mattias Karlsson m.fl. SD Sverigedemokraternas politik för internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka satsningarna på humanitärt bistånd. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2014/15:UU2
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2014/15:3011 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2014/15:3011 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 117 kB)

Budgetpropositionen för 2015

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. SD Budgetpropositionen för 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (docx, 740 kB) Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 1035 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se