Johnny Skalin (SD)

Johnny Skalin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 107
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johnny.skalin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2019-10-25 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-10-25
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-01-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Suppleant skatteutskottet 10-14 och 18-, konstitutionsutskottet 12-14, finansutskottet 12-18, civilutskottet 12-14, utrikesutskottet 12-18, arbetsmarknadsutskottet 12-18, justitieutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 13-14, socialutskottet 13-14, kulturutskottet 13-14, utbildningsutskottet 13-14, trafikutskottet 13-14, miljö- och jordbruksutskottet 13-14, näringsutskottet 13-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 17. Suppleant Utrikesnämnden 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:175 Skattereduktion för boende i vissa glest befolkade områden - regional skattereduktion

Motion 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:175 Skattereduktion för boende i vissa glest befolkade områden regional skattereduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen lägger ett förslag som kan uppfattas som en indelning av


Utskottsberedning: 2020/21:SkU6

Motion 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Översyn av tillsatser i mat

Motion 2020/21:103 av Johnny Skalin och Angelica Lundberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:103 av Johnny Skalin och Angelica Lundberg båda SD Översyn av tillsatser i mat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda effekterna av tillsatser i livsmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tillsatser förekommer i

2020-09-15

Motion 2020/21:103 av Johnny Skalin och Angelica Lundberg (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:103 av Johnny Skalin och Angelica Lundberg (båda SD) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar

Motion 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:47 Skatt på plastbärkassar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen vill införa en skatt på plastbärkassar i syfte att förhindra spridningen av mikroplastervilka antyds utgöra en fara


Utskottsberedning: 2019/20:SkU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3448 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se