Jon Thorbjörnson (V)

Jon Thorbjörnson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Hallands län, plats 127
Titel Grundskollärare.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jon.thorbjornson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-11-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och kulturutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Mattläggaren Hans Olof Thorbjörnson och tandsköterskan Christina Thorbjörnson, f. Bohlin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, slutår 95. Grundskollärarexamen.
  • Anställningar

    Habiliteringsassistent, Ale kommun. Lärare, Kungsbacka kommun 03-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hovrätten för västra Sverige 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 14-18, ersättare 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 5 november 2020 Frågestund
Frågestund 22 oktober 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SoU9 4 juni 2020 Socialtjänst- och barnfrågor
Debatt om förslag 2019/20:CU17 6 maj 2020 Familjerätt

med anledning av prop. 2020/21:42 Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv

Motion 2020/21:3768 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3768 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:42 Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:42. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta


Utskottsberedning: 2020/21:JuU11

Motion 2020/21:3768 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3768 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder

Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:18 En tydligare koppling mellan villkorlig frigivning och deltagande i återfallsförebyggande åtgärder 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:18. 2  Inledning För Vänsterpartiet är det grundläggande


Utskottsberedning: 2020/21:JuU8

Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2020/21:3718 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2020/21:6 Ändrade bestämmelser om fotografier och fingeravtryck i SIS II-regelverket

Motion 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:6 Ändrade bestämmelser om fotografier och fingeravtryck i SIS II-regelverket 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:6. 2  Inledning Vänsterpartiet vill att Sverige och Europa ska ha en mänsklig,


Utskottsberedning: 2020/21:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:452 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se