Jon Thorbjörnson (V)

Jon Thorbjörnson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Hallands län, plats 127
Titel Grundskollärare.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jon.thorbjornson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-11-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och kulturutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Mattläggaren Hans Olof Thorbjörnson och tandsköterskan Christina Thorbjörnson, f. Bohlin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, slutår 95. Grundskollärarexamen.
  • Anställningar

    Habiliteringsassistent, Ale kommun. Lärare, Kungsbacka kommun 03-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hovrätten för västra Sverige 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 14-18, ersättare 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tillgången på konsumentvägledning

Interpellation 2021/22:501 av Jon Thorbjörnson (V)

Interpellation 2021/22:501 Tillgången på konsumentvägledning av Jon Thorbjörnson V till Statsrådet Max Elger S Det blir alltmer komplicerat att vara konsument i dag, och tyvärr hamnar ofta konsumenten i underläge gentemot företagen. Det borde vara självklart att konsumenter som får problem kan få hjälp och stöd och att

Inlämnad: 2022-05-17 Besvarare: Statsrådet Max Elger (S)

Interpellation 2021/22:501 av Jon Thorbjörnson (V) (pdf, 101 kB)

med anledning av prop. 2021/22:232 Ett modernt offentligt belöningssystem och de allmänna flaggdagarna

Motion 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:232 Ett modernt offentligt belöningssystem och de allmänna flaggdagarna 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:232 i den del som handlar om ett nytt centralt belöningssystem. 2  Inledning All


Utskottsberedning: 2021/22:KU39

Motion 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28

Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.