Jon Thorbjörnson (V)

Jon Thorbjörnson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Hallands län, plats 127
Titel Grundskollärare.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jon.thorbjornson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-11-07 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och kulturutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Mattläggaren Hans Olof Thorbjörnson och tandsköterskan Christina Thorbjörnson, f. Bohlin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, slutår 95. Grundskollärarexamen.
  • Anställningar

    Habiliteringsassistent, Ale kommun. Lärare, Kungsbacka kommun 03-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hovrätten för västra Sverige 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 14-18, ersättare 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SoU9 4 juni 2020 Socialtjänst- och barnfrågor
Debatt om förslag 2019/20:CU17 6 maj 2020 Familjerätt
Debatt om förslag 2019/20:CU13 6 maj 2020 Fastighetsrätt
Debatt om förslag 2019/20:CU12 23 april 2020 Ersättningsrätt och insolvensrätt

med anledning av prop. 2019/20:102 Sekretess till skydd för enskilda som lämnat stödförklaringar enligt EU:s nya förordning om det europeiska medborgarinitiativet

Motion 2019/20:3527 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3527 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:102 Sekretess till skydd för enskilda som lämnat stödförklaringar enligt EU:s nya förordning om det europeiska medborgarinitiativet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2019/20:102 Sekretess


Utskottsberedning: 2019/20:KU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3527 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3527 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:118 Ungdomsövervakning

Motion 2019/20:3516 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3516 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:118 Ungdomsövervakning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att den nya påföljden ungdomsövervakning ska genomföras som en tidsbegränsad lag som ska gälla i tre år från ikraftträdandet. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:JuU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3516 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3516 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

med anledning av prop. 2019/20:109 Kamerabevakning i kollektivtrafik och apotek - ett enklare förfarande

Motion 2019/20:3510 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3510 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:109 Kamerabevakning i kollektivtrafik och apotek ett enklare förfarande 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2019/20:109 Kamerabevakning i kollektivtrafik och apotek ett enklare förfarande.


Utskottsberedning: 2019/20:JuU36
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3510 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3510 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se