Jon Thorbjörnson (V)

Jon Thorbjörnson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Hallands län, plats 127
Titel Grundskollärare.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jon.thorbjornson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-11-07 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och kulturutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Mattläggaren Hans Olof Thorbjörnson och tandsköterskan Christina Thorbjörnson, f. Bohlin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, slutår 95. Grundskollärarexamen.
  • Anställningar

    Habiliteringsassistent, Ale kommun. Lärare, Kungsbacka kommun 03-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hovrätten för västra Sverige 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 14-18, ersättare 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SoU9 4 juni 2020 Socialtjänst- och barnfrågor
Debatt om förslag 2019/20:CU17 6 maj 2020 Familjerätt
Debatt om förslag 2019/20:CU13 6 maj 2020 Fastighetsrätt
Debatt om förslag 2019/20:CU12 23 april 2020 Ersättningsrätt och insolvensrätt

med anledning av prop. 2018/19:96 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt

Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:96 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:96. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2018/19:JuU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt

Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser förslaget om att kriminalisera köp av hyreskontrakt. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:CU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:86. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se