Jonas Åkerlund (SD)

Jonas Åkerlund (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-01-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2012-06-12 – 2014-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-15. Suppleant näringsutskottet 10-13 och civilutskottet 14-. Suppleant riksdagens valberedning 12-14.
  • Föräldrar

    Martin Åkerlund och Marianne Åkerlund, f. Ekman.
  • Anställningar

    Begravningsentreprenör, eget företag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Yttrandefrihetskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2014/15:KU1 15 december 2014 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Debatt om förslag 2013/14:KU20 10 juni 2014 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2013/14:KU41 28 maj 2014 Privata utförare av kommunal verksamhet
Debatt om förslag 2013/14:KU28 5 maj 2014 Etermediefrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

Budgetpropositionen för 2015

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. SD Budgetpropositionen för 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (docx, 740 kB) Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 1035 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2014/15:2966 av Jonas Åkerlund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2966 av Jonas Åkerlund m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2015 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som


Utskottsberedning: 2014/15:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2966 av Jonas Åkerlund m.fl. (SD) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:2966 av Jonas Åkerlund m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.