Jonas Åkerlund (SD)

Jonas Åkerlund (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-01-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2012-06-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-15. Suppleant näringsutskottet 10-13 och civilutskottet 14-. Suppleant riksdagens valberedning 12-14.
  • Föräldrar

    Martin Åkerlund och Marianne Åkerlund, f. Ekman.
  • Anställningar

    Begravningsentreprenör, eget företag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Yttrandefrihetskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2014/15:KU1 15 december 2014 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Debatt om förslag 2013/14:KU20 10 juni 2014 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2013/14:KU41 28 maj 2014 Privata utförare av kommunal verksamhet
Debatt om förslag 2013/14:KU28 5 maj 2014 Etermediefrågor

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition SD300 1 Sammanfattning 1.1 Med ansvar för framtiden Sverigedemokraterna är ett värdekonservativt och socialt ansvarstagande parti. Partiets politik syftar primärt till att värna den svenska


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 844 kB)

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi14 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi14 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 SD301 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt tabellen nedan. Tusental kronor Tilläggsbudget för 2010 Avvikelse från


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Fi14 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 75 kB)

med anledning av prop. 2010/11:111 Svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen

Motion 2010/11:U7 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:U7 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:111 Svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen SD668 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2010/11:111 Svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen.


Utskottsberedning: 2010/11:UFöU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U7 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se