Jonas Åkerlund (SD)

Jonas Åkerlund (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-01-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2012-06-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-15. Suppleant näringsutskottet 10-13 och civilutskottet 14-. Suppleant riksdagens valberedning 12-14.
  • Föräldrar

    Martin Åkerlund och Marianne Åkerlund, f. Ekman.
  • Anställningar

    Begravningsentreprenör, eget företag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Yttrandefrihetskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KU25 5 maj 2014 Integritets- och sekretessfrågor
Debatt om förslag 2013/14:KU27 29 april 2014 Begravningsfrågor och trossamfund
Debatt om förslag 2013/14:KU14 10 april 2014 Fri- och rättigheter
Debatt om förslag 2013/14:KU22 27 mars 2014 Vallagsfrågor

Svenska medborgare misstänkta för samröre med Stasi

Motion 2012/13:K368 av Thoralf Alfsson och Jonas Åkerlund (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:K368 av Thoralf Alfsson och Jonas Åkerlund SD Svenska medborgare misstänkta för samröre med Stasi SD137 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att agera för att uppgifter från det s.k. Rosenholzkartoteket rörande svenska


Utskottsberedning: 2013/14:KU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:K368 av Thoralf Alfsson och Jonas Åkerlund (SD) (doc, 71 kB) Motion 2012/13:K368 av Thoralf Alfsson och Jonas Åkerlund (SD) (pdf, 175 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2012/13:K331 av Jonas Åkerlund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:K331 av Jonas Åkerlund m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse SD251 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2013 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Tabell 1 Anslagsförslag 2013 för utgiftsområde 1 Rikets styrelse


Utskottsberedning: 2012/13:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K331 av Jonas Åkerlund m.fl. (SD) (doc, 84 kB) Motion 2012/13:K331 av Jonas Åkerlund m.fl. (SD) (pdf, 168 kB)

Sysselsättning, tillväxt, trygghet och välfärd

Motion 2012/13:Fi219 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi219 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Sysselsättning, tillväxt, trygghet och välfärd SD100 1 Innehållsförteckning 2 Med ansvar för Sverige 6 2.1 Våra viktigaste satsningar 7 2.1.1 Det ska löna sig att arbeta 7 2.1.2 Det ska löna sig att anställa 7 2.1.3 Utbilda för arbetsmarknaden 8 2.1.4 Tillväxt


Utskottsberedning: 2012/13:FiU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:Fi219 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 954 kB) Motion 2012/13:Fi219 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 1635 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se